Mõned päevad Narvas. Linnas, mida paljud ei tunne üldse. Või siis on näinud piirile kihutades bussi või takso aknast. Linnas, mis paljusid heidutab. Linnas, mida mõni armastab niivõrd tingimusteta, et ei vaheta iial mingi Tallinna ega isegi Londoni vastu. Sest et selles linnas möödus lapsepõlv. Sest et … Igaühel on oma „sest et”.  

Räägitakse, et kunagi olla Narva-Jõesuus ilutsenud Vene turistidele mõeldud plakat: „Eesti on lähedal”. Võib-olla on see luiskelugu, kuid seda on aastaid naljaviluks räägitud.

Narva on isemoodi, venelik, teistsuguse kultuuri ja mentaliteediga, võõristust tekitav, kuid ta on ikkagi siinsamas, ta on oma, Eesti linn.

Projekt „Narva on lähedal” tutvustab seda, kui erinev Narva on – oma eriti uljaste üheksakümnendatega, kummalise hruštšovkade kooslusega ja nii pika ajalooga, kuhu mahuvad nii piraadid kui kaupmehed, nii rüütlid kui ka mungad. Aga veel mahub sinna kangelaslikkus, kui linn tõusis sõjavaremeist fööniksina. Räägitakse, et pärast pommitamisi, kui linna naasid nõukogude väed, leidsid nad eest vaid kaks vanaeite ja ühe kassi. Legend? Võimalik. Legende on siin küllaga.

Etenduses teevad kaasa täiskasvanud ja lapsed, kutselised näitlejad ja Narva elanikud.

Oleme etendust kavandanud nii täiskasvanud auditooriumile kui ka noortele. Nendele on sihitud projekti raames korraldatavad pildistamise, mobiiliga filmimise ja montaaži õpitoad. Noored võivad etenduse ajal pildistada ja filmida ning monteerida sellest materjalist oma väikese Narva-klipi. Osalejate vahel loositakse välja auhinnad. Linnus pakub ööbimisvõimalust, kuid ainult neile teismelistele ja nende saatjatele, kes ei karda kummitusi.

Lisaks etendusele pakume projekti raames võimalust valida oma rütmi ja soovi järgi ekskursioone Narva linnusesse või legendaarsesse Kreenholmi, sõita jõelaevaga kuurortlinna Narva-Jõesuusse, puhata seal spaas või tutvuda linna ajalooga kohalike giidide abil, jalutada lahe kaldal. Või sõita hoopis ekskursioonile Ida-Virumaale.

Mõneks etenduse toimumise päevaks on Narva kavandatud teisigi üritusi nagu linnapäev ja festival „Narva maitse”. Teavet nende ja teiste projekti partnerite kohta, kes aitavad teie puhkust mitmekesiselt sisustada, etendusega kaasuvate ürituste, hotellide ja kohalike giidide kohta leiate meie blogist.

Samuti oleme reedeteks ja laupäevadeks plaaninud kaasavaid kunstipidusid.

Meile meeldiks, kui igaüks, kes tuleb meie projektis osalema, leiaks oma Narva. Ja me üksnes rõõmustaksime, kui te soovi korral hiljem oma muljeid jagaksite.
#Нарварядом #Narvaonlähedal #Край #ÄÄR #Narvaaar

Blogist ja meie lehekülgedelt  Facebook ja Instagram suhtlusvõrgustikes võite leida tõestisündinud lugusid Narva elust, mida on rääkinud narvalased ja ekskursioonijuhid, kuulata mälestusi ning vaadata erinevate aastate fotosid ja videoid, mis etendusse kõik ära ei mahu. Ning kui te siis Narva tulete, võib miski teile juba natuke tuttavana näida.

Ja te saate öelda: jah, Narva on lähedal.

Projekti autorid: 

Natalja Matšenene, peaprodutsent
Kultuuri alal töötamise staaži üle 30 aasta. Produtseerimiskogemust 20 aastat. Produtseerinud 20 lavastust.

Jekaterina Konakova, direktor
Ajakirjanik, õppejõud. Hetkel õpib Tartu ülikooli Narva kolledžis magistrantuuris. Asutanud laste animatsioonistuudio „VidimoNevidimo” (Tšeljabinsk, 2010–2021). Korraldanud perefilmide festivale, haridusüritusi linnaelanikele.